Škola Visoka

IZDVOJENO ODELJENJE VISOKA

Selo Visoka

Kontakt Visoka

Škola Visoka arrow Đaci i nastavnici arrow Akcije arrow Prijatelji škole arrow Visočke zimske igre arrow Visoka

Visoka je selo u opštini Arilje u Zlatiborskom okrugu. Selo trenutno ima oko 400 stanovnika. Smešteno je na južnim obroncima Zlatibora, na 37 km od Arilja, na najvišoj nadmorskoj visini u opštini. Najviši vrhovi prelaze visinu od 1350 metara.

Visoka se prvi put pominje 1476. godine. Tada je selo imalo 18. domaćinstava. Današnji Visočani mahom ne vode poreklo od stanovnika koji su ove prostore naseljavali u 15. i 16. veku. Većinom, oni su se odselili krajem 17. i početkom 18. veka u vreme velikih seoba posle austro-turskih ratova. Opusteli prostor su, polovinom 19. veka, naselili doseljenici iz Crne Gore, Hercegovine, Bosne i Raške o čemu svedoče nazivi toponima i ostaci ijekavskog govora. Potomci starih Visočana raselili su se u Vojvodinu, Slavoniju, Mađarsku i širom Evrope.

Stanovništvo se u zadnjih tridesetak godina dobrim delom odselilo u industrijske centre, najvećim delom u Arilje. Preostalo stanovništvo se uglavnom bavi poljoprivredom (stočarstvom, proizvodnjom krompira i maline). U poslednje vreme postoje pokušaji razvoja seoskog turizma.

Visoku preseca reka Veliki Rzav. U najnižem delu njegove klisure, nalazi se topli izvor mineralne vode, Visočka banja. Banja je izuzetna prirodna pojava.Topla voda ističe iz podzemnog jezera po principu spojenih sudova, meša se usput sa rečnom vodom i hladi. Ovakav tip kanjonskih izvora je "muzej prirodnih termalnih rariteta", jedini te vrste u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji. Banjski izvori su relativno mladi, starosti oko 80 000 godina. Banjska voda je bistra, čista, bez mirisa i ukusa, sa temperaturom 23 stepena Celzjusa. Voda sadrži kalcijum, magnezijum, hidrokarbonat, kiseonik, azot i slfide. Voda pripada kategoriji kalcijum-magnezijum-hidrokarbonatnim, oligomineralnim, hipotermalnim vodama. Ljudi koji dolaze na ove izvore govore kako ona leči išijas, reumu, živce, ženske i kožne bolesti.