Симболи школе

Застава

Боје околине

Ратко Јовановић

Школа од 1961. године носи име Ратко Јовановић првоборца из Крушчице који је основну школу завршио у родном селу, потом школу металске струке и радио као металац у Војно-техничком заводу у Крагујевцу. Почетком Другог светског рата вратио се у родно село и са Стеваном Чоловићем радио на припремању народа на устанак. Крајем 1941. када је на Острешу формирана партизанска чета, био је у строју један од 49 присутних.

Истакао се организаторским способностима и одређен је за командира Прве ариљске партизанске чете. На тој дужности је погинуо у борби на Водицама 11. децембра 1941. године.

(Из књиге Ђорђа Пилчевића, Трагом ариљских партизана, 1971. година.)

Дан школе

Ћирило и Методије

Иако нема доказа, претпоставља се да су чувена солунска браћа Ћирило и Методије, између 856. и 863. године, забележили на пергаменту прве знакове словенског писма. То писмо, које ће доцније научници назвати глагољицом, означиће почетак рађања словенске писмености. Мешањем Ћирилове азбуке и грчког писма створено је ново, ћирилица. Цела та епоха, која иде од краја 9. па до друге половине 12. века имаће ћирилскометодски карактер. Велико дело које су отпочела солунска браћа окончаће Вук Стефановић Караџић чија ортографска реформа сą 30 слова коначан су и трајан вид ћирилице, стандардног писма у српском језику.

У част просветитеља Ћирила и Методија и њиховог дела наша школа је за Дан школе изабрала дан Светог Ћирила и Методија (24. мај).

Сава Савић

Сава Савић је рођен у Крушчици 1863. године. Његов живот се током времена мењао од неписменог и гладног сеоског слуге у Крушчици до богатог београдског трговца и одликованог ратника. Своју велику имовину улагао је у добротворне сврхе. Велики део богатства уложио је и у свој родни крај.

Сава је без ичије помоћи саградио школу у Крушчици. Школа је грађена 1928. и 1929. године. За тадашње прилике то је била велика и скупа грађевина. До новоизграђене школе је тада доведена и вода, а у њеном дворишту подигнуто велико звоно које је сваког дана обавештавало ђаке када је време да крену у школу.

Сава Савић је умро 1936. године.