Sto godina školske tradicije u Grivskoj

Grivska, 18. jun 2016.

Ratne 1916. godine, Dragić Pantović, nesvršeni učenik Učiteljske škole u Skoplju, osnovao je "ilegalno" odeljenje od 35 učenika prvog razreda. Škola je organizovana u kući Adama Marinkovića na granici sela Grivske i Radobuđe sa učenicima iz ova dva sela.

Povodom 100 godina školske tradicije školski objekat, koji je izgrađen u centru sela pre 85 godina, obnovljen je i ulepšan, objavljena je monografija „Grivska – vek škole 1916-2016“. U holu škole postavljena je stalna izložbena postavka, istorija škole u malom, sa 12 fotografija i više dokumenata. U jednoj od učionica je organizovana izložba radova sadašnjih učenika i izložba slika nekadašnjeg učenika škole Ljubivoja Jovanovića, akademskog slikara iz Arilja.

Povodom jubileja organizovana je i prigodna svečanost u školi u Grivskoj. Brojne goste, darodavce i nekadašnje učenike prvo su hlebom i solju dočekali učenici škole, a zatim su im dobrodošlicu poželeli, u ime Organizacionog odbora, predsednik Desimir Mićović, Zoran Todorović, predsednik opštine Arilje i Radivoje Knežević, direktor matične škole „Ratko Jovanović“.

Svečanost je počela presecanjem vrpce. Time su predsednik oštine Zoran Todorović i direktor matične škole Radivoje Knežević otvorili obnovljenu – rekonstruisanu školsku zgradu, koju su potom osveštali sveštenici ariljske crkve.

Svečanost je nastavljena predstavljanjem monografije „Grivska – vek škole 1916-2016“, autora Slobodana Radovića, magistra filoloških nauka i književnika iz Užica. O knjizi su govorili recezent prof. dr Svetislav Petrović, lektor Branislava Nedeljković, profesor srpskog jezika u Osnovnoj školi „Ratko Jovanović“ i autor.

Posle promocije monografije izveden je kulturno-umetnički program u kome su učestovali učenici iz Grivske sa prigodnim recitalom i učenici iz Visoke sa kompozicijama i predstavom "Čarobni poljubac", a učenik Darko Milutinović je recitovao stihove pesnikinje Jevrosime Ristović, bivše učenice škole u Grivskoj.

Za doprinos obnovi – rekontrukciji školske zgrade i organizaciji stogodišnjice jubileja, Organizacioni odbor i škola su dodelili zahvalnice i prigodne poklone najzaslužnijim firmama i pojedincima.

Doček

Presecanje vrpce