Београд, 4. септембар 2009.

Награда за ученике школе у Високој

Награда за кратки филм "Један дан у мојој школи"

Основна школа "Ратко Јовановић", Крушчица, ИО Висока освојила је награду на конкурсу за најбољи ђачки филм у конкуренцији 67 различитих школа из Србије и активно ангажованих 589 ученика, 76 ментора у 140 тимова. Кратак ђачки филм "Један дан у мојој школи", тима Дружине "Трачак зрачка" ученика Основне школе у Висоци (Сузана Милутиновић, Олгица Бојовић, Милица Гавриловић, Раде Стаменић, Марко Вукотић) на челу са ментором, наставником Петром Марјановићем, освојио је друго место у категорији најбољих радова ученика основних школа..

Сцена са снимања
Екипа филма

Ревија кратког ђачког филма ФИЛМић је део програма "Партнер у учењу" компаније Microsoft и програма активности ЦНТИ-ја чији је циљ да се промовише активна улога ученика у креирању медијских материјала и популарише овај вид дигиталне писмености у школи кроз сарадњу ученика са наставником-ментором на изради пројеката. Ученици основних и средњих школа из целе Србије имали су могућност да учествују на ревији. Циљ пројекта ФИЛМић, сем стицања практичног знања о новим технологијама је и развијање особина, као што су истраживачки дух, креативност, оригиналност и сарадња у тиму. Ученици основних и средњих школа, узраста од 12 до 19 година, у тимовима од 3 до 5 ученика, одговарали су на задату тему осмишљавањем сценарија, снимањем видео записа и његовом обрадом. Комисија је изабрала по три рада из категорије основних и средњих школа за награду, од великог броја радова који су пристигли на конкурс. Основни критеријуми које је комисија користила у свом раду су следећи: рад изражава креативност ученика, оригиналан је и носи печат ауторског рада ученика, рад одговара на захтеве теме, рад исказује критичко мишљење ученика и има изражену поруку и рад је разумљив вршњацима и задовољава техничке захтеве (усклађеност тона и видео записа, ефекти, титлови, нарација, општи утисак, ...) (изводи из образложења награде).