Гривска, 18. јун 2016.

Сто година школске традиције у Гривској

Прослава великог јубилеја школе

Ратне 1916. године, Драгић Пантовић, несвршени ученик Учитељске школе у Скопљу, основао је "илегално" одељење од 35 ученика првог разреда. Школа је организована у кући Адама Маринковића на граници села Гривске и Радобуђе са ученицима из ова два села.
  Поводом 100 година школске традиције школски објекат, који је изграђен у центру села пре 85 година, обновљен је и улепшан, објављена је монографија "Гривска – век школе 1916-2016". У холу школе постављена је стална изложбена поставка, историја школе у малом, са 12 фотографија и више докумената. У једној од учионица је организована изложба радова садашњих ученика и изложба слика некадашњег ученика школе Љубивоја Јовановића, академског сликара из Ариља.

Поводом јубилеја организована је и пригодна свечаност у школи у Гривској. Бројне госте, дародавце и некадашње ученике прво су хлебом и сољу дочекали ученици школе, а затим су им добродошлицу пожелели, у име Организационог одбора, председник Десимир Мићовић, Зоран Тодоровић, председник општине Ариље и Радивоје Кнежевић, директор матичне школе "Ратко Јовановић".
  Свечаност је почела пресецањем врпце. Тиме су председник оштине Зоран Тодоровић и директор матичне школе Радивоје Кнежевић отворили обновљену – реконструисану школску зграду, коју су потом освештали свештеници ариљске цркве.
  Свечаност је настављена представљањем монографије "Гривска – век школе 1916-2016", аутора Слободана Радовића, магистра филолошких наука и књижевника из Ужица. О књизи су говорили рецезент проф. др Светислав Петровић, лектор Бранислава Недељковић, професор српског језика у Основној школи "Ратко Јовановић" и аутор.

После промоције монографије изведен је културно-уметнички програм у коме су учестовали ученици из Гривске са пригодним рециталом и ученици из Високе са композицијама и представом "Чаробни пољубац", а ученик Дарко Милутиновић је рецитовао стихове песникиње Јевросиме Ристовић, бивше ученице школе у Гривској.
  За допринос обнови – реконтрукцији школске зграде и организацији стогодишњице јубилеја, Организациони одбор и школа су доделили захвалнице и пригодне поклоне најзаслужнијим фирмама и појединцима.