Висока, 21. октобар 2015.

"У сарадњи са Сунцем"

Акција постављања фотонапонских панела на школу у Високој

У школи у Високој су данас отпочели радови на постављању каблова и стубова за рефлекторе, који су део фотонапонског електросистема намењеног за осветљење школског игралишта. Радови се изводе у оквиру пројекат "У сарадњи са Сунцем" еколошког удружења "Rzav-God Save Rzav". Пројекат се финансира средствима локалне самоуправе. У реализацији пројекта учествују и школа и локална заједница. Изградњом овог система учиниће се први кораци на смањењу трошкова у потрошњи електричне струје у школи. Осветљавањем терена стварају се услови да их мештани користе и у вечерњим сатима кад заврше радове у пољу.
  Овај пројекат је од посебног значаја за систем центалног грејања у школи. Пошто је електрична мрежа у зимским условима често у прекиду систем ће обезбеђивати струју за рад пумпе.
  Идеја је да овај пројекат буде само почетак у изградњи једног већег соларног система.

Постављање кабла
Постављање рефлектора
Постављање панела

Школа је преузела обавезу да у пројекту учествује тако што ће ископати канале, направити и поставити стубове, развести каблове и повезати их. Материјални трошкови ових радова финансирају се из средстава ђачке задруге. У самим радовима учествују: ученици, наставници и мештани.