Висока, 17. фебруар 2018.

Височке зимске игре број 10

Игре и дружење на снегу

Традиција се наставља, по десети пут, наша школа "Ратко Јовановић", издвојено одељење школа Висока и мештани организују манифестацију "Височке зимске игре", у којима се такмиче и забављају деца, млади и одрасли, сви, од једне до сто једне године. Одржавају се од 2004. године и вероватно су најстарија активна манифестација у општини Ариље.
  Имамо све услове за овакав вид окупљања - много снега, висину од 1000 метара надморске висине, свеж ваздух, ширину, посвећене наставнике, мештане и ученике и много простора за све врсте игара.
Игре се одржавају под слоганом: "Игра-дружење-забава". Намењене су онима који воле природу и снег, а циљ нам је да локалну заједницу покренемо на борбу да се одржи и напредује, да све заједно изазовемо на игру, дружење у природи и на покрет.
  То је уједно и начин да окупимо све садашње, бивше и будуће ђаке, њихове родитеље, наставнике, пријатеље села и пријатеље школе у зимском периоду, када на селу готово да нема дешавања и радова и тако вратимо живост у Високу.

Вожња на џаку
Скијање

Из године у годину наше "Игре" су све посећеније. Сви уживају у игри без обзира на дубок снег, мокро игралиште, стрме падине, физичку припремљеност, спретност ... На све стране игра, јурњава и снег. Имамо све више дародаваца који желе да се укључе у ову причу и задовољство нам је да сви учесници и посетиоци, од нас одлазе са осмехом, новим искуствима и добром енергијом коју су одавде понели.
  Учесници - њих не мање од 200, стигли су са свих страна, а највише из Високе, Латвице, Крушчице, Радошева, Бјелуше, Гривске, Ариља, Љубиша ... Аутобус из Ариља био је препун, само учесника из Латвице је било око 30. Било је гостију и из других крајева Србије.
  Манифестација је одржана по веома лепом времену и уз довољне количине снега. У играма без ограничења пола и старости надметало се у вожњи на џаку, скијању, фудбалу и фудбалићу на снегу, одбојци на снегу, обликовању снега, шаху, стоном тенису и лимбо денсу.

Фудбалић на снегу
Фудбал на снегу
Одбојка на снегу

Од 16 екипа по 3 такмичара, у вожњи на џаку најуспешнија је била екипа у саставу: Милан Митровић, Милош Недић и Димитрије Чаловић.
  Скијање: 1. место: Александар Новаковић, 2. место: Душица Радосављевић, 3. место: Вељко Јеринић.
  На турниру у фудбалу на снегу и одбојци на снегу учествовало је по 6 екипа и у оба такмичења победила је тим под називом "Спалете". У "фудбалићу" су се такмичили намлађи, девојке и девојчице, од 8 екипа најбоља је била екипа "Лавови".
  Најбољи шахиста од 10 који су учествовали на турниру је Марко Мићић.
  Стони тенис се играо у напреднијој "црвеној" лиги и мало слабијој "плавој". Победник "плаве" лиге је Милан Павловић, а "црвене" Урош Урошевић.
  Најбоља на турниру стонотенисерки је Анђела Пантовић.
  Снег је најбоље обликовао Витомир Полимчевић.
  Игре се традиционално завршавају лимбо денсом. У нижој категорији (до 140 cm) прво место су поделили: Марија Урошевић и Ђорђе Ристовић, а у вишој Владе Николић и Никола Црнковић. Необично је то да су у обе категорије савладане исте минималне висине (75 cm).
  За све учеснике манифестације током целог дана је обезбеђена ужина, коју је даривала "Наша пекара" из Ариља и чај.   Победници су на дар добили мајице са амблемом овогодашњих игара. Мајице су дар Спортског савеза општине Ариље.
  Манифестација је завршена са првим мраком.

Одбојка на снегу
Лимбо денс